نمک دریا خوب است یا نه؟

منتشر شده در دی 21, 1395 توسط

ضد و نقیض‌هایی درباره نمک دریا

نمک دریا به طور کلی به نمک‌هایی گفته می‌شود که مستقیماً از آب دریا یا اقیانوس به دست می‌آیند.

نمک دریایی

برای تهیه‌ی این نمک، آب را توسط کانال‌هایی وارد سینی‌های سفالی نمک گیری می‌کنند تا نور خورشید و وزش باد، به طور طبیعی موجب تبخیر آب و تهیه نمک شود.
تبلیغات گسترده مصرف نمک دریا و عرضه آن از طریق عطاری‌ها، سوپرمارکت‌ها و برخی داروخانه‌ها موجب سردرگمی مصرف کنندگان شده است، اما مردم بدانند نمک دریا تصفیه شده نیست و حاوی موادی است که سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

نمک معمولی و نمک دریا چه فرقی با هم دارند؟

مدتی است که از گوشه و کنار نام نمک دریایی را می‌شنویم و این که خاصیت درمانی دارد و حتی می‌توان از آن در بهبود فشارخون استفاده کرد. با شنیدن این مطالب بسیاری از هم‌وطنان تمایل پیدا کرده‌اند که از نمک دریایی بیش از پیش در تهیه غذاهایشان استفاده کنند با این امید که نه تنها به ارتقای سلامتشان کمک می‌کند بلکه درمان‌کننده بسیاری از بیماری‌هایشان به خصوص فشارخون خواهد بود.

اما باید گفت نمک دریایی با نمکی که ما استفاده می‌کنیم .از لحاظ تغذیه‌ای هیچ تفاوتی ندارد.  و تنها فرقش این است که کریستال‌های آن درشت‌تر است و در برخی غذاها سبب ارتقای کیفیت آن می‌شود. به عنوان نمونه در برخی نان‌ها و شیرینی‌ها اضافه کردن این نوع نمک، سبب قوام بهتر و حتی تردی بیشتر می‌شود و کیفیت را بالا می‌برد.

نمک دریا خوب است یا نه نحوه تولید نمک دریا

ارزش غذایی نمک دریا و نمک عادی

اما از لحاظ تغذیه‌ای تفاوتی با نمک سر میز ندارد.پس باید همان نکاتی که در مورد نمک معمولی رعایت می‌کنیم. در مورد نمک دریایی نیز در نظر بگیریم یعنی روزانه بیش از ۳ تا ۴ گرم استفاده نشود. زیرا زیاده‌روی در مصرف این نمک نیز بیماری‌های قلبی و سکته را به همراه خواهد داشت. و طول عمر فرد را پایین خواهد آورد.
نمک دریا نمکی تصفیه نشده است و علاوه بر داشتن فلزات سنگین، دارای ماده خطرناکی همچون آرسنیک است. آرسنیک شبه فلز سمی، معروفی است که مصرف آن سرطان‌زا است.

داشتن رژیم‌های غذایی که نمک فراوانی در آن‌ها وجود دارد احتمال پوکی استخوان را به مراتب افزایش می‌دهد.بنابراین مصرف این نوع نمک آن هم در حجم نامتعارف به فشارخونی‌ها و زنان باردار توصیه نمی‌شود.

آیا نمکی که در بازار به نام نمک دریا عرضه می‌شود واقعاً از دریا گرفته شده اند؟
ممکن است این ادعا تا حد زیادی درست باشد. نمک دریا را بیشتر از دریاچه ارومیه می‌آورن.د و نشانه آن نیز داشتن کریستال‌های بزرگ است. البته در نمک دریا کریستال‌های نمک‌های دیگری هم مانند منیزیم و پتاسیم وجود دارد. که باعث ایجاد مزه تلخ نمک دریا می‌شود.

اما به گفته‌ی متخصصان نمک دریایی مصرف نکنید!

زهرا اباصلتی، مسئول دفتر بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «نمک دریا دارای انواع ناخالصی از جمله مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاک، گچ و مواد آلوده کننده، مواد محلول سخت از جمله کلسیم و منیزیم و فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم است .نمک دریا می‌تواند عوارض نامطلوبی در دستگاه گوارش، کبد، کلیه‌ها و ریه ایجاد کند و حتی منجر به مسمومیت شود.»

نمک دریا خوب است یا نه نمک سرطان زا است.

زهرا اباصلتی اختلال در جذب ریز مغذی‌ها همچون آهن و روی را از دیگر مضرات استفاده از نمک دریا برشمرد و تاکید کرد: این نمک فاقد ید کافی مطابق با استانداردهای اعلام شده برای پیشگیری از گواتر و اختلالات ناشی از کمبود ید است.

مصرف نمک دریا سرطان زا است

نمک دریا نمکی است تصفیه نشده که دارای انواع ناخالصی‌ها از جمله فلزات سنگین بوده و خطر سرطان زایی آن‌ها به اثبات رسیده است.
سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ نمک دریا علاوه برداشتن نا خالصی‌ها، دارای میزان کم ید و یا حتی فاقد ید است که نیاز روزانه به ید را تأمین نمی‌کند.

دکتر زهرا عبداللهی افزود: وزارت بهداشت ظرف ۲۰ سال گذشته برای کاهش شیوع گواتر و اختلالات ناشی از کمبود ید، سیاست افزودن ید به نمک‌های خوراکی را در پیش گرفته و در حال حاضر کلیه کارخانجات تولید کننده موظفند ید را به میزان توصیه شده وزارت بهداشت به نمک‌های خوراکی اضافه کنند. زیرا استفاده از نمک یددار تصفیه شده تنها راه رساندن ید به بدن برای انجام اعمال حیاتی که وابسته به این ریز مغذی است، می‌باشد.
نرسیدن ید کافی به بدن با عوارض بی‌شماری شامل گواتر، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کر و لالی مادرزادی، کاهش بهره هوشی همراه است.

نمک دریا

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه با تأکید بر این که نمک دریا نمی‌تواند املاح دیگر مانند منیزیم و کلسیم را تأمین کند. گفت: مقدار کلسیم و منیزیمی که این نمک به بدن می‌رساند آن قدر ناچیز است. که کاملا قابلچشم پوشی است. ضمن این که، این املاح را از سایر منابع غذایی می‌توان دریافت کرد.

دیدگاه کاربران:


 • ارام ایزدپناه گفت:

  سلام
  واقعا روشنگری لازمی بود
  ممنون از این نوشته عالی
  ?????????????

 • پگاه حسینی گفت:

  خیلی خیلی ممنون از این مطلب علمی و ویژه ای شما
  پاینده باشید????

 • روژین قریشی گفت:

  نوشته خوبی بود
  موفق باشید استاد?

 • رشاد میراحمدی گفت:

  مطلبتون بسیار بجا بود
  روشنگری لازم
  سپاس از زحماتتون??

 • هوشنگ مرزبان گفت:

  مثل همیشه عالی
  امیدوارم همیشه موفق و موید باشین
  ماهم شاهد مطالب بیشترتون باشیم

 • سالار ارجمندی گفت:

  سلام
  مطلب خیلی خوبی بود
  استادگرامی از خدا میخواهم بهترین هارو بهتون اعطا فرماید

 • جهانگیر رون گفت:

  سلام
  ممنون از این اطلاعات خوب
  روشنگری لازمی بود????

 • حسام جهانگیری گفت:

  بسیار ممنون و سپاسگزارم از این نوشته مفیدتون
  سایه تان مستدام استادگرامی???

 • ارمان راستی گفت:

  تیکست خیلی خوب و جالبی بود
  امید‌وارم شاهد مطالب های بیشتر علمیتون باشیم????

 • پدرام اژدری گفت:

  متنهای مفیدی میزارین
  امیدوارم در همه مراحل زندگیتون موفق و موید باشین
  همه خانواده ی ما مدیون تجویزو طبابتون هستیم استاد گرامی????

 • نرگس رستمی گفت:

  ازتون سپاسگزارم بابت نوشته ای مفیدتون?

 • نارین شکوهی گفت:

  این مطلب رو که خوندم ومطالب دیگه مشابه رو که خونده ام متوجه شدم مطالبتون به معنای کلمه علمی هستن
  مخصوصا درمورد این مساله نمک که درموردش غلوهای غیر علمی درسایت ها و منابع های شده است
  خسته نباشید?
  ممنون از سایت و کانال واقعا علمی و دور از خرافاتتون????

دیدگاه شما:


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *