محافظت در برابر نور آفتاب

منتشر شده در آبان 16, 1395 توسط

برای جلوگیری از آسیب های ناشی از تابش نور خورشید، ۴ ماده غذایی مهم را فراموش نکنید!

تصور برخی افراد این است که با استفاده از کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابی و لباس های آستین دار، از رسیدن اشعه خورشید به پوست به طور کامل جلوگیری می کنند. اما به هر حال نمی توان به طور کامل جلوی اشعه های خورشید را گرفت. پس برا حفاظت کامل در کنار استفاده از کرم های ضدآفتاب مناسب و کلاه آفتابی و عینک بهتراست با تغذیه مناسب مواد مورد نیاز پوست برای مقاومت در برابر اشعه نو خورشید و ترمیم آسیب های ناشی از آفتاب و آفتاب سوخته گی را در اختیار پوست مان قرار دهیم.

به گزارش readersdigestقرار گرفتن در معرض نور خورشید، میزان آنتی اکسیدان موجود در خون شما را کاهش خواهد داد. به همین دلیل بهتر است تا سطح آنتی اکسیدان خون را همیشه بالا نگه دارید. مصرف موادغذایی حاوی آنتی آکسیدان، می تواند به سلامت پوست کمک کرده و از آن در برابر نور خورشید و سایر خطرات، محافظت کند:

قارچ خوراکی و فواید ان برای سلامت پوست و حفاظت در برابر افاب سوختگی. موسسه گیاه درمانی زاگروس

قارچ: به عنوان ماده ای سرشار از پروتئین شناخته می شود، حاوی موادی همچون سلنیوم برای محافظت از پوست است. در میان مواد غذایی مصرفی، قارچ حاوی بیشترین میزان سلنیوم است. وجود ماده ای همچون گلوتاتیون پراکسیداز بیشترین میزان آنتی اکسیدان بدن را تامین می کند. این ماده، از آسیب به سلول های پوستی که به واسطه اشعه خورشید پیش می آید پیشگیری می کند. همچنین، قارچ سرشار از ویتامین ب است که عاملی برای شادابی پوست و جوان ماندن آن به حساب می آید.

چای سبز و فواید ان برای سلامت پوست و حفاظت در برابر افاب سوختگی. موسسه گیاه درمانی زاگروس

چای سبز: آنتی اکسیدان موجود در چای سبز کهEGCGنام دارد، از التهاب پوست جلوگیری می کند. همچنین مصرف چای سبز از بروز چروک در پوست صورت پیشگیری خواهد کرد. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ بر روی عده ای از زنان انجام شد نشان داد که مصرف چای سبز برای ۱۲ هفته می تواند در انسجام پوست و رطوبت آن تاثیر مثبت بگذارد. مصرف چای سیاه هم برای پوست بسیار مفید است و وجود آنتی اکسیدانی همچونQuercetinباعث حفاظت از پوست شما خواهد شد.

pomegranate(1)

انار: محققان دانشگاه ویسکانسین دریافتند که مصرف انار می تواند به بهبود التهاب پوستی کمک کند. این خاصیت انار به وجود مقادیر زیاد آنتی اکسیدان موجود در آن وابسته است. همچنین آنها متوجه شدند که وجود آنتی اکسیدان در انار موجب جلوگیری از رشد سلول های سرطانی ناشی از برخورد اشعه فرابنفش با پوست می شود.

ماهی چرب و فواید ان برای سلامت پوست و حفاظت در برابر افاب سوختگی. موسسه گیاه درمانی زاگروس

ماهی چرب: اضافه کردن ماهی های چرب به رژیم غذایی موجب می شود تا از آسیب های پوستی که به خاطر تابش اشعه خورشید به وجود می آیند در امان بمانیم. اسید های چرب موجود در ماهی آب های آزاد، از التهاب پوستی جلوگیری کرده و موجب درخشندگی و رطوبت بیشتر پوست می شوند. همچنین، وجود موادی همچون سلنیوم و پروتئین در ماهی، موجب ترمیم سلول های پوستی می گردد.

ماهی چرب و فواید ان برای سلامت پوست و حفاظت در برابر افاب سوختگی. موسسه گیاه درمانی زاگروس

دیدگاه کاربران:


 • رویا گفت:

  ممنون
  تغذیه تاثیر مهمی در سلامت پوست مون داره ممنون از پست مفیدتون

  • اسعد بهرامی گفت:

   جناب رویا
   ممنون از حسن توجهتون??
   بله تغذیه در پوست ومو کلا سلامتی نقش اساسی دارد

 • هیوا وطنخواه گفت:

  ممنون از نوشته ای خوب و عالیتون
  پاینده باشید

دیدگاه شما:


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *