عوارض و فواید حجامت چیست؟

منتشر شده در بهمن 11, 1395 توسط

عوارض و فواید حجامت

کم‌خونی،فراموشی و غلیظ‌تر شدن خون از عوارض حجامت نامناسب می باشد!

یک متخصص طب سنتی ایران، انجام حجامت را به عنوان تنها راه درمان بیماری‌ها کافی ندانست و افزود: این عمل تنها یکی از شیوه‌های درمانی مختلف و کاملا تخصصی در مکتب طب سنتی ایران است و چنانچه انجام آن بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی بیمار، زمان و محل مناسب صورت گیرد، عوارض متعددی را در پی خواهد داشت.

دکتر مهدی فلاح در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به چگونگی انجام عمل حجامت اظهار کرد: با ایجاد خراش‌هایی سطحی بر روی نقاط ویژه‌ای از بدن و بوجود آوردن خلأ درآن نواحی توسط دستگاهی به نام بادکش، خون و سایر اخلاط بدن از آن محل تخلیه می‌شود.از دیدگاه طب سنتی ایران با خروج سطحی خون و سموم از بدن بالطبع خون‌رسانی به موضع حجامت‌ شده افزایش یافته و دفع مواد زائد بهتر انجام می شود.

فولید حجامت

 

گرفتگی‌های عضلانی موضعی حاصل از اجتماع این مواد زائد، با دفع فضولات مضر برطرف و جریان مواد بافتی تسهیل می شود.ایجاد خراش‌های پوستی باعث فعال شدن سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها خواهد شد،. البته فرضیه‌های بسیاری در مورد درمان بیماری‌های گوناگون مرتبط با ارگان‌های مختلف بدن مطرح است که همگی در مرحله تحقیق و کارآزمائی بالینی هستند.

رفع گرفتگی‌های عضلانی از طریق انجام حجامت

دکتر فلاح انجام حجامت در زمان و مکان مناسب را جهت پاکسازی خون، بهبود گردش خون بافتی، تقویت سیستم ایمنی، رفع گرفتگی‌ها و اسپاسم‌های عضلانی، تقویت عملکرد عضوی، درمان بیماری‌های ناشی از حجم و غلظت زیاد خون و بیماری‌های مفصلی مفید دانست.

عمل حجامت در کنار محاسن بی‌شمار خود، اگر در زمان و مکان نامناسب یا بدون توجه به شرایط، طبیعت بیمار و نوع بیماری انجام شود، نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

این دستیار دکترای تخصصی طب سنتی ایران به ناکافی بودن عمل حجامت در درمان بیماری‌ها با وجود علایم بهبودی موقتی و ظاهری اشاره و تأکید کرد: در مکتب طب سنتی ایران، درمان شامل بررسی‌های تخصصی، تشخیص مناسب، روش‌های درمانی استاندارد و معین است که باید توسط متخصصان این رشته انجام شود.

عوارض حجامت

عوارض حجامت

دکتر فلاح با تاکید بر عوارض متعدد حجامت غیرتخصصی ادامه داد: انجام عمل حجامت اگر بدون درنظر گرفتن شرایط جسمانی بیمار، زمان و محل انجام آن صورت پذیرد، می‌تواند منجر به عوارضی از قبیل ضعف دهانه معده، کم‌خونی، ضعف حرارت غریزی و قوای جسمانی، فراموشی و کاهش حافظه، بیماری‌های پوستی و حتی غلیظ ‌تر شدن خون شود که خطر گرفتگی‌های عروقی و حملات قلبی در سال‌های بعد از حجامت را افزایش می دهد.

عمل حجامت به عنوان یکی از راه‌های درمانی در این مکتب اصیل و دیرینه، حتما باید با صلاحدید پزشک معالج صورت گیرد. شایعاتی نظیر اینکه هر کسی می‌تواند سالی یا فصلی یک بار حجامت کند تا بیمار نشود مورد تأیید متخصصان دانشگاهی طب سنتی ایران نیست.

دیدگاه کاربران:


دیدگاه شما:


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *