زالو درمانی چیست؟ (بخش اول)

منتشر شده در دی 4, 1395 توسط

هر آنچه درباره زالو درمانی باید بدانید

زالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که خواص درمانی دارند. معروف ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است. آب دهان زالو ( بزاق ) حاوی بیش از یکصد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماریهای مختلفی می شود.

زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می‌کشد. زالو انداختن برای بیماریهای پوستی مثل جوش‌ ، دمل‌های صورت ، لکه‌ها و نقطه‌های سیاه و سفید و نظایر آن مفید است.

انواع زالو

جانورشناسان تاکنون ۶۰۰ نوع زالو را شناسایی کرده‌اند که ۵۰ نوع آن از خوردن خون پستانداران تغذیه می‌کنند. برخی از انواع زالو فوق‌العاده خطرناک و بیماریزا می‌باشند. اما گونه‌های متعددی از زالوها وجود دارند که اثرات درمانی جالب توجهی دارند. ۱۵نوع زالو در پزشکی مورد استفاده قرار میگیرند.

 انواع زالو. زالو درمانی.

ماده آنتی کوآگولان (ضد انعقادی) که در بزاق زالو موجود است بنام هیرودین موجب رقیق شدن خون، بازشدن عروق بسته و بالطبع افزایش خون‌رسانی و اکسیژناسیون موضع می‌گردد.

پیش‌بینی می‌گردد حداقل یکصد نوع ماده ویژه با اثرات درمانی گوناگون توسط زالو ترشح می‌شود.

کاربرد درمانی زالو

اکنون در شمار کثیری از کلینیکهای معتبر اروپا و آمریکا از زالو جهت رقیق شدن خون در موارد زیراستفاده طبّی بعمل می‌آید.

۱- آنژیوپلاستی قلب، ۲- گرافتهای پوستی و پیوند اعضاء ( جهت تسریع خونرسانی موضع و پیشگیری از انعقاد خون در عروق)، ۳- واریس، ۴-ضایعات پوستی و زیبایی پوست ۵- حتی تقویت سیستم ایمنی بدن،

حتی کشورهایی نظیر روسیه و انگلستان از ره‌آورد صادرات زالو درآمد هنگفتی برای اقتصادشان فراهم کرده‌اند. در طب سنتی ایرانیان کاربرد زالو بسیار وسیع بوده . در بیماری‌های خونی و عفونی، فشارخون، سکته قلبی، بیماری‌های چشمی، پوستی، واریس، بواسیر، آبسه‌های چرکی و . . . از زالو استفاده می شد.

 کاربرد زالودرمانی در پزشکی مدرن.
در طب افواهی (عامیانه) مردم ایران نیز زالو همانند حجامت و فصد بعنوان یک رفتار درمانی و پیشگیری پذیرفته شده و شناخته شده حضور داشته است .مردم  ایران می‌دانستند که علاج بسیاری عفونتها و زخم‌ها و کسالت‌های بدن با زالو اندازی ممکن است.
حکیم جرجانی در کتاب سوم ذخیره خوارزمشاهی اشاره‌ای به نحوه استعمال زالو و جایگاه درمانی آن کرده منفعت زالواندازی را بیشتر در بیماری‌های پوستی می‌داند و معتقد است ابتدا باید تن را با فصد و مسهل پاکیزه کرد و سپس زالو انداخت

تاریخچه زالو درمانی:

زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا استفاده پزشکی داشته است. در قرن نوزدهم از این جانور کوچک برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، زخم‌های عفونی شده، دمل و آبسه، ورم‌ها، هموروئید و… استفاده می‌شده است.

زالو چیست؟
زالو کرمی است لزج، چسبنده، خون آشام و به دلیل صفات فوق چندش آمیز و نفرت انگیز است. در ادبیات ما «زالوصفت» به آدم هایی می گویند که از دیگران بهره کشی می کنند و در واقع به آنها می چسبند و خون آنها را می مکند.

زالو جزو نرمتنان تک‌جنسی می‌باشد. زالوی طبی Hirudo Medicinalis نام دارد و مشخصه آن نوارهای سبز زیتونی تا سبز لجنی در پشت آن است. زالوهای سیاه‌رنگ یا سرمه‌ای رنگ و یا زالوی بسیار درشت (بزرگ‌تر از ۱۲ سانتیمتر) اغلب نامناسب و خطرناک می‌باشند.

اغلب ما از این جانور تجسم نامأنوس داریم. زالو در مزارع برنج به ساق پا یا دست های دختران و زنان شالیکار که بوته های ظریف برنج را نشا می کنند می چسبد و آب باتلاق را از خون آنها رنگین می کند.

 زالو درمانی چیست.

زالو از آب دلو یا جرعه ای آب چشمه که رهگذری تشنه برای آشامیدن بدان روی می آورد، داخل گلو و بینی او می شود و ناراحتی خوف انگیزی پدید می آورد.
حداقل تاریخ طب گواه آن است که خدمتی که زالو به نوع بشر کرده است بیشتر از تمام زیان هایی است که برای وی برمیشمارند.
استفاده از زالویی به نام زالوی پزشکی (Hirudo medicinalis) برای بسیاری از بیماری ها از دیرباز نمودار سودمندی های شایان این جانور بدنام است. کارایی مناسب زالو در طب و دامپزشکی سبب اختصاص دادن حوضچه هایی برای پرورش زالو در ممالک مختلف شده است.

زالو درمانی در کدام کشورها رواج دارد؟

در روسیه زالو از رقم های مهم صادراتی محسوب می شود. سابق بر این از اقلام صادرات و واردات کشورهای اروپایی به شمار می آمد .گفتنی است که در سال ۱۸۵۰ کشور فرانسه صد میلیون زالو از کشورهای دیگر خریداری کرد.

استفاده از زالوی طبی برای درمان برخی بیماریها در ایران قدمتی چندین ساله دارد . از جمله موارد مکتوب آن اشاره ابوعلی سینا به استفاده از آن در درمان بسیاری از بیماریها در کتب مختلف از جمله قانون می باشد. متاسفانه استفاده نا صحیح و عدم انجام بررسیهای تکمیلی در مورد خواص این موجود زنده ، باعث حذف استفاده از آن به مرور زمان گردید .

در چند دهه اخیر طی تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی و استناد به مدارک قدیمی ایرانی ،ممالک اروپایی و آمریکایی مجددا جهت درمان بسیاری از بیماریها چه به صورت مستقیم و چه به صورت استفاده از آنزیمهای استخراج شده از زالوی طبی، مورد استفاده قرار گرفت .

سابقه زالودرمانی به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد در مصر باستان بر می‌گردد. در قرن ۱۹ در آمریکا از زالو برای درمان هموروئید، بیماری‌های لثه و دهان و بیماری‌های متنوع دیگری استفاده می‌شد.

زالو درمانی چیست تاریخچه زالو درمانی

منبع:

زالو درمانی پزشکی.چاپ اول.آندر اس میکالسن وهمکاران.مترجمان دکتر سلطانی وهمکاران.۱۳۹۰. از مجموعه کتابهای ترجمه شده توسط انجمن تحقیقات طب سنتی
درمان بیماریها با زالوی ایرانی. چاپ اول.سیدمحمد موسوی.۱۳۹۰.انتشارات زعیم.

دیدگاه کاربران:


 • انور مساعد گفت:

  نوشته خیلی جامعی هست انشاالله بخش اتی انراهم بزارین
  سپاسگزارم?

  • اسعد بهرامی گفت:

   سپاس از توجهتون
   انشاالله بخش بعدی هم درج خواهیم کرد

 • رضا خلیقی گفت:

  خیلی عالی بود
  موفق باشید??????

 • ژینا عباسی گفت:

  سلام
  بحسه که تان فره جالب و عالی و جوانه
  هیوا دارم به ر ده وام بن و سه ر که وتوبن
  انشاالله ….

 • زا هد نامدار گفت:

  سلام
  وه ختان بخیر
  متنتان عالی و مفید
  هیوام به رده وا میتانه

 • احسان بزورگ امید گفت:

  سلام
  به حستان جوان متلبتان عالی
  ده ستان خوش

 • بانو رحمانزاده گفت:

  سلام
  سپاس از مطلب خیلی خو ب و بجاتون
  سربلند باشید

 • مادح خوشچهره گفت:

  تشکر بابت نوشته ای خوبتون
  موفق و موید باشین?????

 • بشری رضاییان گفت:

  سلام
  ایا هر نوع زالو که در رودخانه ها هستن میتوانیم بکار ببریم ؟

  • اسعد بهرامی گفت:

   سلام
   خیر زالو ۶۰۰ گونه دارد در بخش دوم زالو درمانی که درسایت درج شده گونه های درمانی ان تشریح شده ولی بهتر از است از زالو پرورشی زیر نظر کارشناسان استفاده شود واز مکانهای مطمن تهیه شود

 • رزیتا فرشگر گفت:

  سلام
  ایا تعداد زالو در درمان تاثیر گزار است؟

  • اسعد بهرامی گفت:

   سلام
   بله بعضی وقتها با تشخیص طبیب و یا متخصص طب سنتی بستگی به نوع بیمار و یا شخص وشدت بیماری از کم گرفته تا ۲۰ عدد هم باهم استعمال میگردد

 • منصور کرداری گفت:

  سلام
  سپاس از نوشته مفیدتون
  زنده باشید

 • ژینو اسدی گفت:

  هرسه بخش زالورو مطالعه کردم دستتون درد نکنه مطلب کامل و جامعی بود امیدوارم همیشه موفق باشین?????????

 • شادمهر حسینی گفت:

  سلام
  ممنون از نوشته های مفیدتون
  من یکبار زالو انداختم هرکاری کردم نگرفت علتش چی هست؟

  • اسعد بهرامی گفت:

   سلام
   ممنون از نظرتون
   بعضی وقتها زالو نمیخواد نیش بزنه به یک وقت دیگه بندازید
   البته گزاشتن زالو در اب سرد و محل گزاشتن زالو با دستمال گرم ویا شسواری گرم شود کمک میکند زالو زوتر نیش بگیرد و شروع کند به مکیدن خون

 • اراس حیدری گفت:

  سلام استاد
  اگر بدونه خواسته خودمون زالویی مارو گاز گرفت چکار کنیم؟

  • اسعد بهرامی گفت:

   سلام
   باید به حال خودش بزارید تا کامل خون رو بمکد بعد خودش میوفتد
   وقتی افتادهم جلو خونریزی رو نگیرید تا خون بند بیاد

دیدگاه شما:


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *