حجامت چیست؟

منتشر شده در بهمن 9, 1395 توسط

حجامت چیست؟ منشا آن کجاست؟

در این پست سعی میشود در مورد فواید،خواص و عوارض حجامت بحث شود.حجامت روشی از طب سنتی است که لیوان هایی را روی پوست قرار میدهند.این لیوانها کار مکش را انجام میدهد.جنس این لیوانها میتواند متفاوت باشد.شیشه ای،پلاستیکی،بامبو و … حجامت کنندگان اعتقاد دارند مکش لیوانها باعث حرکت خون میشود و همین برای درمان بسیاری از بیماریها مفید است.

منشا حجامت برمیگردد به مصر باستان و خاورمیانه ( البته بعضیها معتقدند حجامت از ایران است ولی هیچ سند و مدرک حتی ضعیفی هم برای اثبات این ادعا وجود ندارد.بهتر است واقع بین باشیم).یکی از قدیمیترین کتابهای پزشکی جهان the Ebers Papyrus است که انجام حجامت در مصر باستان را در ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح توصیف میکند.

آیا حجامت برای سلامتی بدن مفید است؟

به طور عمومی ، در جامعه ی پزشکی غرب ، خیلیها هنوز نسبت به تاثیر حجامت بر درمان بیماریها مشکوکند. هیچ شاهد یا گواهی مبنی بر شفابخش بودن حجامت برای سرطانها وجود ندارد.همچنین هیچ کدام از گزارشهایی این زمینه از جامعه ی پزشکی امریکا منتشر شده مبنای علمی ندارند. اما گزارشی که در سال ۲۰۱۲ در ژورنال PLoS ONE منتشر شد گفته بود  ممکن است اثر تسکینی داشته باشد.

دانشمندان استرالیایی و چینی ۱۲۵ تحقیق درمورد حجامت بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ انجام دادند و فقط متقاعد شدند که حجامت فقط در کنار روشهای درمانی دیگر مثل طب سوزنی چینی و مدیکیشن میتواند برای درمان بیماریهایی نظیر آکنه،فلج صورت،هرپس،سفت شدن گردن موثر باشد.البته این محققان اذعان کردند که نتایج آنها زیاد دقیق نیست و نیاز به انجام مطالعات بیشتر میباشد.

تاریچه حجامت

انواع حجامت

دو روش حجامت وجود دارد: ۱٫حجامت خشک (فقط مکش) ۲٫حجامت تر ( ترکیب مکش و خونگیری ) در هر دو روش ابتدا ماده ای آتش زا مثل الکل،نفت،کاغذ و … را درون لیوان میگذارند/میمالند سپس آن را آتش میزنند و بلافاصله روی پوست قرار میدهند.وقتی آن را روی پوست قرار میدهند به علت کمبود اکسیژن آتش خاموش میشود و حجم هوای حفره لیوان کم میشود و همین باعث مکش پوست میشود. در روشهای جدیدتر در کنار لیوان پمپی قرار دارد که هوای درون لیوان را میکشد و باعث مکش پوست میشود.

در روش حجامت تر ، علاوه بر لیوان اصلی یک لیوان دیگر در کنار شخص قرار دارد.بعد از ۱۰ دقیقه مکش، حجامت کننده با تیغهای مخصوصی خراشهایی در جای مکش ایجاد میکند و سپس لیوان دوم را میگذارد تا خون بیشتری مکش شود.بعد از حجامت تر ، جای آن با آنتی بیوتیک آغشته میشود و بعد بانداژ میشود.جای ان بعد از ۱۰ روز کاملا بهبود میابد. حامیان این روش معتقدند ، حجامت تر باعث خروج مواد سمی از بدن میشود.

انواع حجامت مراحل حجامت

فواید حجامت

جامعه ی پزشکی انگلستان معتقد است حجامت بیماریهای مختلفی را میتواند درمان کند.همانطور که در بالا اشاره شد این با یافته های علمی اثبات نشده ولی حجامت برای موارد زیر مفید است : ۱٫اختلالات خونی نظیر هموفیلی و کم خونی ۲٫بیماریهای روماتوئید مثل آرتریت و فیبروملاژیا ۳٫نازایی و بیماریهای زنان ۴٫بیماریهای پوستی مثل اگزما و آکنه ۵٫فشار خون زیاد ۶٫میگرن ۷٫افسردگی ۸٫بیماریهای ریوی مثل آسم و آلرژی ۹٫واریس ، همچنین رای کاهش درد و اختلالات روانی هم موثر است.

اثرات جانبی و عوارض حجامت

حجامت بی خطر به نظر میرسد ولی عوارض زیر گزارش شده است: ۱٫سوختگی ۲٫عفونت پوست

عوارض حجامت.

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

طبق گفته ی جامعه پزشکی بریتانیا افراد زیر باید از حجامت کردن بپرهیزند: ۱٫زنان حامله ۲٫افرادی که سرطان متاستاتیک دارند(چون سرطان به جاهای دیگر بدنشان ممکن است منتقل شود) ۳٫افرادی که مشکل اسپاسم عضلانی و شکستگی استخوان دارند. همچنین حجامت نباید در قسمتهایی از بدن انجام شود شامل : ۱٫ترومبوز عمقی عروق DVT 2.حجامت تر در جایگاه شریانها ۳٫حجامت تر در جایگاه اعصاب

دیدگاه کاربران:


دیدگاه شما:


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *