لیست مواد غذایی مناسب برای هوش (بخش سوم)

منتشر شده در مهر 28, 1396 توسط

لیست مواد غذایی مناسب برای افزایش و تقویت هوش، ادامه بخش اول و دوم

۳۱٫ غلات:

الف) به دلیل وجود روی. ب) غلات کامل سرشار از ویتامین B هستند و به افزایش عملکرد حافظه کمک می‌کنند. ج) خوردن صبحانه کامل حاوی غلات موجب افزایش هوش کودکان می شود. د) محققان همچنین دریافتند کودکانی که صبحانه کامل حاوی غلات مصرف می‌کنند از توانایی ذهنی، فیزیکی و شناخت بالایی برخوردارند.

۳۲٫ فیبر:

از جمله مواد غذا یی است که جهت رشد مغز جنین لازم هست.

۳۳٫ فرکتوز:

از جمله مواد غذا یی است که جهت رشد مغز جنین لازم هست.

۳۴٫ فسفر:

منابع فسفر عبارتند از : تخمه ی آفتا ب گردان ،پنیر ،کشمش ،بادام زمینی ،ماهی سرخ شده ، گوشت گاو ،نان تمام گندم ،تخم مرغ و نخود تازه . نوشابه های گازدار نیز حاوی مقدار زیادی فسفر هستند . به یاد داشته باشید که حتماً باید میزان مصرف کلسیم با فسفر هماهنگ باشد. هر دو آنها باید بطور مساوی مصرف شوند .

۳۵٫ قارچ: به دلیل وجود روی

۳۶٫ قاووت: بسیار مفید است.

۳۷٫ کرفس:

الف) کرفس به علت دارا بودن فسفر زیاد ، در ازدیاد هوش موثر است. ب) در ضمن خوردن کرفس حافظه را زیاد و قلب را پاک می کند و دیوانگی ، جذام و پیسی را برطرف می کند.

۳۸٫ کندر:

در اسلام به خوردن خوردن کندر بسیار سفارش شده است. خوردن کندر توسط زن باردار باعث زیادی عقل بچه ، باهوش ، پاکدل ، دانا و شجاع شدن پسر و خشخو و نیکو شدن دختر می شود .

۳۹٫ کولین:

الف) ماده ای است که به طور طبیعی در غذاهای چرب وجود دارد و حافظه را تقویت میکند. پزشکی ازدانشگاه کارولینای شمالی بیان کرد، اگر در دوران بارداری مادر، به رژیم غذایی او کولین اضافه شود، قدرت حافظه جنین در حال رشد را برای مراحل بعدی زندگی افزایش می دهد. ب) در دوران بارداری و شیردهی، ذخایر کولین بدن مادر تخلیه می شود، در نتیجه کولین کافی برای رشد طبیعی مغز در دسترس نخواهد بود.

ج) کولین یک ترکیب فسفولیپیدی است که در بدن، مواد محلول در چربی را حمل و چربی ها را امولسیه* می کند. این ماده مستقیماً روی پیام های عصبی موثر است و قدرت ساخت و آزادسازی استیل کولین را سرعت می بخشد. استیل کولین یک ناقل عصبی است که در کنترل عضلات و قدرت حافظه دخالت دارد. د) منابع غذایی کولین عبارت اند از: شیر، جگر، تخم مرغ و بادام زمینی. در بدن نیز از اسید آمینه متیونین ساخته می شود.ه) کولین به صورت مکمل های خوراکی نیز وجود دارد و مقدار مورد نیاز آن برای مردان ۵۵۰ میلی گرم در روز و برای زنان بالغ ۴۲۵ میلی گرم در روز است.

۴۰٫ گردو: الف) به دلیل وجود روی ب) منبع مفید دیگری از امگا ۳ هست.

۴۱٫ گوشت گاو: به دلیل وجود روی

۴۲٫ ماست: به دلیل وجود روی

۴۳٫ ماهی: الف) به دلیل وجود روی ب) به دلیل وجود فسفر ج) خوردن ماهی در دوران بارداری، هوش جنین را افزایش می‌دهد.

۴۴٫ منیزیم:

منابع آن عبارتند از :کاکائو ، آجیل ، سویا ، دانه کامل غلات ، ادویه جات و سبزیجات مخصوصا اسفناج .
توجه: تحقیقات جدید نشان داده اند که گرفتگی عضلات پاها در دوران حاملگی می تواند مربوط به کمبود منیزیم باشد و معمولا چنین افرادی با مصرف منیزیم ، گرفتگی پاهایشان برطرف می شود

۴۵٫ مویز: بله بسیار مفید است.

۴۶٫ میگو: به دلیل وجود فسفر

۴۷٫ نارنگی: نارنگی با فسفر زیاد باعث تقویت حافظه و هوش می‌شود

۴۸٫ نان جو یا نان های سبوس دار مثل سنگک: از جمله غذا هایی است که جهت رشد مغز جنین لازم هست.

۴۹٫ ورزش:

جزو مواد غذایی نیست ها…… محققان آمریکایی کالج پزشکی ورزش، کودکان مادرانی که در بارداری ورزش می کنند، مثلا یوگا انجام می دهند یا پیاده روی می کنند سیستم عصبی آنها بلافاصله بعد از زایمان سریع تر متکامل می شود. در سن پنج سالگی نمره آنها در آزمون های هوش و زبان بالاتر است. پس وقتی باردارید حداقل سی دقیقه در روز ورزش کنید.

۵۰٫ ید:

مادرانی که در دوران بارداری و قبل از آن در معرض کمبود شدید ید قرار می‌گیرند تشکیل و تکامل سیستم عصبی جنین‌شان دچار اختلال می‌شود و چنانچهاین کمبود سریعا جبران نشود، نوزاد با عقب‌افتادگی ذهنی به دنیا خواهد آمد که این عارضه را اصطلاحا کرتینیسم می‌گویند و اختلالاتی است که تا آخر عمر گریبان گیر کودک خواهد بود.

۵۱٫ دوش آب داغ:

تحقیقات نشان می دهد گرمای زیاد و دوش گرفتن با آب خیلی داغ، سبب نقایص لوله عصبی می شود. بنابراین از دوش گرفتن با آب خیلی داغ، سونا و حمام بخار خودداری کنید. در اوایل بارداری تب بالا با بروز مشکلاتی در تکامل سیستم عصبی جنین ارتباط دارد. بنابراین وقتی فردی دوش آب داغ هم می گیرد دمای بدنش بالا می رود. اگر دما بیش از ۸/۳۸ درجه بالا رود، می تواند چنین مشکلاتی را برای جنین ایجاد کند

۵۲٫ این غذاها را در دوران باردای کم بخورید:

زعفران جعفری، غوره، آبغوره، مارچوبه، زیره، سیاه دانه، دارچین گنه گنه و املاح آن همچنین غذاهای مانده به خصوص گوشتی و کنسروها و موادی مثل سوسیس، کالباس، ژامبون، ساردین و ماهی خام

۵۳٫ غذاهای ممنوع:

سلیخه – بذر غازیاغی – زعفران – براسیون – کرفس – آب نخود – برگ سناء – برگ آفتابگردان – سوسنبر – مشکطرامشیر – آویشن شیرازی – نخود سیاه -کنجد خیس شده – پیاز دشتی – زنجبیل – عشبه -سکنجبین – اسفند – قنطوریون کبیر – سیکلامن -گل طاوسی – عدس- بادنجان – زیره- زعفران – سرکه – جعفری – سوسیس – گوشت آهو – انیسون – گنه گنه – گل هلو- افسنطین – میخک – سندروس – سرخس- ابهل – علف سرفه – قرمز دانه – پیاز نرگس -باقلا – فلفل – دارچین – سیاهدانه- کنسرو – کالباس – گوشت شکار – غوره – مارچوبه – سداب – انغوزه

دیدگاه کاربران:


دیدگاه شما:


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *